Ana Sayfa Bilgi Sayfası Veli Sayfası Sınavlar

Verimli ders çalışma yöntemleri
Problem çözme becerisi
Başarmak İstiyorsan
Göz Egzersizleri
Başarılı Yada Başarısız İnsan
Depreme Hazırlık ve Korunma Yolları
Hikayeler

Çocuklar / Şiir /Necat İltaş

 


GÖZ EGZERSİZLERİ

  1. Rahatlayın .

Bunun için rahat bir pozisyonda oturmalı veya ayakta durmalısınız.sonra en az beş kez derin nefes almalısınız.bunları yaptıktan sonra,omuzlarınızı öne ve arkaya çevirip boynunuzu germelisiniz.

2 Bakışlarınızı uzaktan yakına doğru hareket ettirin.

Görebileceğiniz en uzak noktaya bakın(bu bir binanın çatısı veya ağacın tepesi olabilir.)Sonra parmağınızı 20-30 cm mesafede gözlerinizin önünde tutun.Önce binanın çatısına sonra parmağınıza ,sonra tekrar çatıya bakın.Bunu beş kez tekrarlayın. Ardından gözlerinizi açık tutarak ,ellerinizle gözlerinizi kapatınve avucunuzun içindeki karanlığa beş sanıye kadar bakın.Karanlığa bakmak gözlerinizi dinlendirecektir.

3.Gözlerinizi sırasıyla  sola,yukarıya ,sağa aşağıya hareket ettirin.

Başınızı sabit tutarak, gözünüzü mzmkün olduğu kadar sola, sonra yukarıya sonra sağa sonrada aşağıya doğru hareket ettirin.Bu hareketi beş kez tekrarlayın.Yeniden  beş saniye ellerinizle oluşturduğunuz karanlığa bakın.

4.Görüş açınızın içine ve dışına bakın.

Parmağınızı gözünüzün önünde tutun ve parmak ucunuzda küçük bir noktaya bakın.Gözünüzün odaklandığı noktayı kaybedene kadar ,parmağınızı yavaş yavaş gözünüze yaklaştırın.Sonra bir parmağınızdaki noktaya bir dışarıya bakarak, odak noktanızı değiştirin.Bunu beş kez tekrarladıktan sonra ,avucunuzla oluşturduğunuz karanlığa bakarak ,odak noktanızı değiştirin.Bunu beş kez tekrarladıktan sonra avucunuzla oluşturduğunuz karanlığa bakarak gözlerinizi dinlendirin.Bu egzersizi üç dört günde bir yapmanın ,göz sağlığına çok büyük faydası olacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

Psikolojik Danışma ve Rehberlik
Hayata Dair Öğütler
Kavga,Öfke,Nefret, Dostluk
Küresel Isınma
Gelin Yalnız Bu Günü Yaşayalım
Seni Geçebilirim
Deniz Yıldızının Öyküsü
Faydalı Linkler

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü Mimar Sinan İlköğretim Okulu Veli Bilgilendirme Sistemi